Dental İmplant

Diş implantı, bir diş hekimi tarafından dişin yerini tutması ya da köprü vazifesi görmesi için çeneye yerleştirilen yapay bir diş köküdür. Diş implantı tedavisi, çocukluk dönemindeki hastalık, kaza ya da bunun gibi başka sebeplerle bir veya daha fazla dişini kaybetmiş, genel ağız sağlığı iyi durumda olan kişiler için ideal bir seçenektir.

Diş implantları, komşu dişlerden herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadıklarından dolayı geleneksel köprü tedavilerine göre dişleri daha fazla koruyan bir tedavi yöntemidir.

İmplant tedavisi sonrasında ortaya çıkan doğal diş görüntüsü ve çenedeki boşlukların doldurulmuş olması hastalara daha önceden yaşadıkları diş kaybını unutturmaktadır. Dişlerimize olan güvenimizin bizi kişisel ve profesyonel yaşantımızda olumlu etkilediği bilinmektedir. Bazen kaybedilmiş bir diş, insanların gülümsemelerini saklamasına yol açabilir. Takma dişler rahat hissettirmeyebilir. Ayrıca kayıp bir dişin ortaya çıkardığı boşluk yüzünden çiğnemeniz bozulabilir. Eğer kaybettiğiniz diş veya dişlerinize yeniden kavuşmak istiyorsanız ve rahat ve güvenli bir şekilde yeniden gülmek, konuşmak, ve yemek istiyorsanız, size iyi haberlerimiz var! Uygun koşullar altında, implant konusunda uzman diş hekimleri tarafından yapılan diş implantları bir ömür boyu kullanılabilmektedir. Uzun dönemli çalışmalar, implantların artan başarı oranını ortaya koymaktadır.

İmplant üzeri kaplama
İmplant üstü protez

Diş İmplantları Ne Sağlar?

 • Komşu dişleri etkilemeden bir ve birden fazla dişin yerini alır.
 • Bir köprüyü destekleyebilir ya da takma dişlerin sökülüp takılma ihtiyacını ortadan kaldırabilir.
 • Takma dişe destek sağlayarak daha rahat ve güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Günümüzde Kullanılan Diş İmplantı Çeşitleri

Endosteal (Kemik içi) : En çok tercih edilen diş implantı yöntemidir. Çene kemiğine cerrahi uygulama ile yerleştirilen vidalı, silindir ve bıçaklı olmak üzere farklı çeşitleri mevcuttur. Herbir implant bir ya da daha fazla prostetik dişin yerini tutmaktadır. Bu implant tipi genellikle köprü ve çıkıp tekrar takılan takma dişleri olan hastalarda alternatif bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır.

Subperiostal (Kemik üzerinde) : Bunlar diş etinin üzerine prostezizi tutması amacıyla metal bir çerçeve ile birlikte çenenin üzerine yerleştirilirler. Subperiostal implant tedavisi normal protezlerini kullanamayan ve minimum kemik yüksekliği olan hastalarda uygulanan bir yöntemdir.

Diş İmplantlarının Takma Dişler ve Köprülere göre Avantajları Nelerdir?

Birçok bakımdan diş implanltları kaybedilmiş diş problemleri için en iyi çözümdür.

 • Estetik: Diş implantı gerçek dişiniz gibi görünmesinin yanında bu şekilde hissetmenizi de sağlar. Kemik yapısına entegre olmalarından dolayı implantlar, köprü ya da protez uygulamalarında karşılaşılan kemik kaybı ve dişeti çekilmelerinin önüne geçerler. Kimse implantınızı gerçek dişlerinizden ayıramaz.
 • Dişleri-korur: Köprü uygulamalarında olduğu gibi implant tedavisinde komşu dişlerden herhangi bir desteğe ihtiyaç duyulmadığından implant tedavisinde diğer dişleriniz de korunmuş olur. Bu da ağız sağlığınız için uzun dönemde çok büyük yarar sağlar.
 • Güven: Diş implantları tekrardan rahat ve güvenli bir şekilde konuşmanızı ve yemek yiyebilmenizi sağlar. Güvenlidirler ve protezlerden kaynaklanan usandırıcı tıkırdamalara ve yalpalamalara implant tedavisinde hiç rastlanmaz. Diş implanları sayesinde iyi yerleşmeyen protezler ve uğraştırıcı protez yapıştırma işlemler için duyulan endişelere artık veda edebilirsiniz.
 • Güvenilir: Diş implantlarında başarı oranı oldukça yüksektir. Kaybedilmiş diş sorunlarının giderilmesinde implant tedavisi mükemmel bir çözümdür.

Diş İmplantı Yaptırmayı mı Düşünüyorsunuz?

İmplant tedavisi için ideal bir adayın genel ve ağız sağlığı durumunun iyi olması gerekir. Çene kemiğinin şmplantı destekleyebilmesi için elverişli olması gerekmektedir. İmplant için en iyi adaylar periodontal rahatsızlığı olmayan sağlıklı diş etlerine sahip kişilerdir.

İmplant Tedavisi Nasıl Bir Tedavidir?

İmplant tedavisi sizin, diş hekiminizin ve diş teknisyeninin arasında gerçekleşen bir takım çalışmasıdır. Diş hekiminiz implantın nereye ve nasıl yerleştirilmesi konusunda sizinle fikir alışverişinde bulunacaktır. Size özel koşullar ve seçilen implant için diş hekiminiz ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere bir tedavi planı oluşturur.

 • Tek bir dişin yerinin doldurulması: Eğer tek bir dişinizi kaybettiyseniz, bir implant ve kaplama bu dişin yerini alabilir. Diş implantı, kaybedilmiş doğal dişinizin ve kökünün yerini almış olur.
 • Birkaç dişin yerinin doldurulması: Eğer birden fazla dişinizi kaybetmişseniz implant destekli köprü bu dişlerinizin yerini alabilir. Bu tedaviyle diş implantı kaybedilen dişlerin ve bu dişlerinin bazılarının köklerinin yerini almış olur.
 • Tüm dişlerin yerinin doldurulması: Eğer ağızda hiçbir diş bulunmuyorsa implant destekli tam köprü ya da tam protez tedavisi ile kaybedilen dişlerin ve bu dişlerin bazılarının köklerinin yerleri doldurulmuş olur.
 • Sinüs artırma: İmplant tedavisinin başarılı olmasının anahtarı implantın uygulanacağı kemiğin nicelik ve nitelik bakımından kaliteli olmasıdır. Üst çenenin arka bölgeleri uygun olmayan kemik kalitesi ve sinüs boşluklarına yakın olmasından dolayı geleneksel olarak başarılı implant yerleştirilmesi en zorlu alanlardan birisidir. Sinüs arttırma işlemi bu problemin çözümüne yardımcı olur ve kemiği implantın yerleştirilmesine hazırlar.
 • Kemik yüzeyi (sırtı) (ridge) modifikasyonu: Alt ve üst çenedeki bozulmalar (deformiteler) diş implantı bakımından sizi elverişsiz bir kemik ile baş başa bırakabilir. Bu problemi düzeltmek için kemikteki bozuklukları düzeltmek üzere diş eti çene kemiğinden ayrılır. Daha sonra bozulan yerler kemik ve kemik tozu ile doldurulur. Bu işlem uygulanan implantın başarı şansını arttırarak uzun ömürlü olmasını sağlar.

Tedavi Sonrasında Bizi Ne Bekliyor?

Bilindiği gibi kendi dişlerimiz sürekli evde ağız bakımımızı ve düzenli diş hekimi ziyaretlerimizi gerçekleştiririz. Diş implantları da tıpkı kendi dişlerimiz gibi benzer bakıma ihtiyaç duyarlar. İmplantın temiz ve plaksız tutulması için fırçalama ve diş ipi kullanımına devam edilmelidir.

Tedavi sonrası diş hekiminizin sizin için belirlerlediği bakım planını uygulamalısınız. Periodik tedavi sonrası ziyaretler ile diş hekiminiz implantın, dişlerinizin ve dişetlerinizin sağlıklı olup olmadığını izleyecektir.