Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız?

Usulüne Uygun Bir Şekilde Diş Fırçalama

Ağız ve dişlerimizin sağlığı korumanın birinci adımı usulüne uygun bir şekilde dişlerimizi fırçalamayı öğrenmemizdir. Doğru diş fırçalama çürük oluşumlarını, diş eti rahatsızlıklarını ve diş kaybı risklerini minimize eder.

Başlamadan Önce

Manuel bir diş fırçasıyla dişlerimizi fırçalamanın farklı yolları olmasıyla birlikte, bu konu ile ilgili mutlaka diş hekiminizin tavsiyelerine başvurmayı ihmal etmeyin. Diş fırçanızı 3 ayda bir yenilemeye özen gösterin.

Günde İki Kez İki Dakika

Dişlerinizi düzgün bir şekilde fırçalamak için sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez, ağzınızın sağ alt, sağ üst, sol alt ve sol üst olmak üzere dört bölgesi için 30 saniye ayırarak toplam iki dakika ayırın.

Diş Fırçasının Kullanılması

Diş fırçasını nasıl tuttuğunuz dişinizin hangi bölgesini fırçaladığınıza göre değişir.

  1. Dış ve iç yüzeyler ile başlayın. Fırçayı diş eti çizgisine 45º açı ile tutarak diş yüzeylerini dişetinden dişe doğru fırçalayın. Arka dişlerinize ulaştığınızdan emin olun.
  2. Dişlerinizin çiğneme yüzeylerine geçin. İleri ve geri hareketlerle bu yüzeyleri temizleyin.
  3. Ön dişlerinizin iç yüzeylerini fırçanızı dik tutarak ve fırçanızın ucuyla nazik bir şekilde aşağı yukarı yaparak temizleyin.
  4. Dişeti çizgisi bölgelerini fırçalarken nazikçe hareketler yaparak fırçalayın.
  5. Bakteri uzaklaştırmak ve ferah bir nefese kavuşmak için dilinizi arkadan öne doğru nazikçe fırçalayın.

Şimdi dişlerinizi nasıl usulüne uygun olarak fırçalamanız gerektiğini öğrendiniz. Biraz disiplinle hergün düzenli bir şekilde dişlerinizi fırçalayarak ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.