Tam Protezler

Protez; kayıp diş ve çevre dokuların fonksiyonlarını karşılayan hareketli parçalardır. İki tür protez vardır: Tam protez ve kısmi protez. Tam protezler tüm dişler kaybedildiği zaman, kısmi protezler ise dişlerin tamamının değil bazı kısımlarının kaybedildiği durumlarda kullanılırlar. Kısmi protezler sadece eksik dişleri tamamlamakla kalmazlar, aynı zamanda mevcut dişlerin yer değiştirmelerini de önlerler.

Tam protez “geleneksel” ya da “anlık” olabilir. Geleneksel tam protez tedavisinde dişler çekildikten sonra dişeti ve yara dokuların iyileşmesi beklenir. İyileşme süresi genellikler 4-6 hafta sürmektedir. Bu sürede hasta dişsiz gezer. Anlık tam protez tedavisinde dişler çekilir ve ardından protez takılır. İyileşme sürecinde hasta dişsiz kalmamış olur. Dişetleri ve yaralar iyileştikten sonra protezde ilaveler yapmak gerekir.

Protezler uzun süreli kullanılan parçalardır fakat zamanla yenileme, tamir veya bir takım düzenlemeler gerektirebilirler.

Protez tedavisi,

  • Tam protez: Bir damakta bütün dişlerin kaybedilmesi durumunda,
  • Kısmi protez: Bir damakta birden fazla diş kaybedilmişse,
  • Gülümseme ve yüz dokularının geliştirilmesi amacıyla,
  • Çiğneme, konuşma ve sindirimin geliştirilmesi amacıyla

uygulanmaktadır.

Protez Yaptırma Aşamaları Ne İçerir?

Protez yapım aşaması birkaç randevu gerektirir. İlk randevuda ölçünüz alınır ve size özel bir ölçü parçası üretilir. Bununla tekrar ölçü alınarak esas modeller elde edilir. Prova aşamalarında diş hekiminizle birlikte “dişli prova” denilen aşama gerçekleştirilir. Bu aşamada dişler, renk ve görünüm incelenir. Bütün noktalar gözden geçirildikten sonra diğer randevunuzda diş hekiminiz protezinizi size teslim edecektir.

İlk zamanlar tükrük artışı, konuşamada güçlük, çiğnemede güçlük ve bir takım acıtmalar yaşamanız normaldir. Kaslar ve dokular yeni proteze uyum sağlamaktadır.

Düzenli bakım, temizlik ve düzenli diş hekimi ziyareti protezleri daha uzun süreli kullanmanıza yardımcı olur.